top of page

Konkurs Dzikarzy Ukraina 2019 08.09.2019r.

07-09.09.2019r. odbył się konkurs dzikarzy oraz norowców. Był to pierwszy konkurs dzikarzy pod patronatem FCI organizowany na Ukrainie, w pięknym prywatnym ośrodku Sokil: http://sokil-susk.com.ua/ua/vidi-ta-stroki-poljuvannja?fbclid=IwAR3543shcmgiEVL71-8PdoKks2O50m7n5W0VF2q23O4hB00heSMZLoSnvdY.

Konkurs polegał na odnalezieniu dzików na zagrodzie 10ha w czasie 10minut i samej pracy na kabanach która trwała do 5 minut. Naszemu psu udało się odnaleźć dziki w czasie 2 minut i 9 sekund. Pod uwagę do oceny była brana szybkość odnalezienia dzika, głoszenie zarówno dzika stojącego jak i uchodzącego, ciętość i odległość psa od dzika podczas głoszenia, najwyżej oceniana była twarda praca na kontakcie. Na zagrodzie znajdowały się 3 odyńce, ze spiłowanym orężem, między 120 a 180kg, co stanowiło duże wyzwanie dla psów, które tak dużych dzików nie widują często w naszych łowiskach. XANTO jako jeden z dwóch psów przycinał, a potem posadził dzika na zadzie i chwycił za policzek. Tym samym uzyskał dyplom I stopnia 100/100 punktów i wniosek CACT. Psy były klasyfikowane w rasach, to znaczy kopovy z kopovami, jamniki z jamnikami, a takie wyjątki jak wachtel czy welsh nie dostały lokaty. Na dziś ich regulamin tak wygląda, ale dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku prawdopodobnie ulegnie zmianie.

Myślę, że kilku osobom nie polującym z wachtlami, otworzyliśmy oczy i pokazaliśmy, że te psy też potrafią. Liczne pochwały i gratulacje od sędziów i między innymi kopoviarzy, którzy słyną z pracy na dziku nas w tym utwierdzają.


Ostatnie posty
Archiwum
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
bottom of page